Szeretem a testem? Tetszem magamnak? Ki tudok állni magamért? Tudok nemet mondani? Magamat helyezem előtérbe? Odafigyelek a mentális és testi egészségemre? Ezek mind részei lehetnek annak, amit önszeretetnek hívunk, és mégsem csak ezek. Ugyanakkor ha valamelyik kérdéssel a fentiek közül blokkjaink, hiedelmeink vannak, akkor az akadályozhatja az önszeretetet.
Már maga a fogalom, hogy önszeretet sokak számára távolinak és nem megengedhetőnek hangoznat, ezért érdemes úgy átfogalmazni magunkban, hogy
SZERETETTEL ELFOGADOM MAGAM ÉS BÉKÉBEN VAGYOK MAGAMMAL.
Az önszeretet fogalma
Az önszeretet, ahogy a nevében is benne van, azt jelenti, hogy elfogadjuk, értékeljük és szeretjük önmagunkat úgy, ahogy vagyunk. Ez nem önzőséget jelent, hanem egy egészséges és kiegyensúlyozott önértékelést, ami lehetővé teszi a pozitív szemléletet és a belső harmóniát. Ezt tesz továbbá képessé a hatékony változásra is:
"Érdekes paradoxon, hogy amikor képes vagyok elfogadni magam olyannak, amilyen vagyok, akkor válok képessé a változásra." - Carl Rogers, pszichológus.
Az Önszeretet összetevői
Önismeret: Az önszeretet alapja, hogy foglalkozzunk önismerettel. Tudatosan lássunk rá arra, ahogyan létezünk ebben a valóságban. Mik az erősségeink, és mik azok, amikben kevésbé tartjuk magunkat jónak.
Önelfogadás: Önmagunk feltérképezése révén leszünk képesek arra, hogy kiegyensúlyozott és realisztikus képet alkossunk magunkról. Azaz nem kritizáljuk magunkat, hanem örömmel tudatosítjuk az erősségeinket, a gyengeségeinkre pedig olyan lehetőségekként tekintünk, amikben tovább fejlődhetünk.
Önbecsülés: Azaz elkezdjük értékelni magunkat függetlenül mindentől. A külső elismeréstől, mások visszajelzésétől, elvárt sikerektől függetlenül. A boldogságérzetünknek is fontos összetevője az, milyen viszonyban vagyunk magunkkal, hogyan értékeljük önmagunkat.
Önmagunkkal való törődés: Az önszeretet fontos összetevője, hogy odafigyelünk a testi, lelki és mentális egészségünkre. Ez magában foglalja a megfelelő étrend kialakítását, a rendszeres mozgást, a szociális igényeinket, és így tovább. Ezeket érdemes összeírni és folyamatosan frissíteni, amiről korábban írtam itt.
Önbizalom: Az önszeretet nem létezik anélkül, hogy bíznánk saját képességeinkben és hatékonyságunkban. Az önbizalom megerősíti azt a meggyőződést, hogy képesek vagyunk megfelelni az élet kihívásainak.
Az Önszeretet Akadályai
Hiedelmek: Sokan azt gondolják, hogy az önszeretet önzőség vagy nárcizmus. Ez a tévhit akadályozhatja azt, hogy szeretettel elfogadjuk magunk.
Önkritika: Az önszeretet legnagyobb akadálya a belső kritikus hang, amely kétségbe vonja az értékességünket és helyteleníti hibáinkat. Ezekre érdemes ránézni, hogy kinek a hangja is szólal meg benne, és kipucolni.
Külső elvárások: A társadalmi, családi és környezeti nyomás, amelyek azt sugallják, hogy csak bizonyos teljesítmények vagy tulajdonságok érdemelnek szeretetet, szintén negatív hatással lehetnek az önszeretetre.
Traumák és negatív élettapasztalatok: A múltbeli sérelmek, visszautasítások vagy bántalmazások hosszan tartóan csökkenthetik az önmagunk iránti szeretetet. Ezekkel érdemes szakemberhez fordulni.
Az Önszeretet Fejlesztésének Módszerei
Mindfulness: A tudatos jelenlét, a renszeres meditáció gyakorlása segít abban, hogy elfogadóan és ítélkezés nélkül viszonyuljunk önmagunkhoz.
Egészséges életmód: A rendszeres testmozgás és az egészséges étrend nemcsak a fizikai közérzetünkre vannak jó hatással, mentális egészségünket, önértékelésünket is javítják. Erről korábban írtam itt.
Pozitív önbeszéd: Alakítsuk át a magunkról való beszédmódunkat és a belső monológunkat pozitívra. Bántó szavak és kijelentések helyett használjunk dicsérő és hálás formulákat.
Hálagyakorlatok: A hála kifejezése saját tulajdonságainkért és cselekedeteinkért erősítheti az önmagunkkal való pozitív kapcsolatot.
Határok felállítása: Saját érzelmi, fizikai és mentális határaink meghatározása és tiszteletben tartása fontos lépés az önszeretet irányába. Tudjuk, mi nekünk a jó és merjünk nemet mondani arra, amit nem érzünk annak.
Segítségkérés: A mélyebb önértékelési problémák feldolgozásában mindenképp kérjük szakember segítségét.
Az Önszeretet Hatásai
Az önszeretet szülőként is felelősség, hiszen a gyerekünknek a legjobbat akarjuk, és bizony az önszeretet kialakításában is fontos a mintázat. Amit tőlünk lát, azt beépíti.
Az önszeretet gyakorlása pozitív hatással van az élet minden területére, beleértve a kapcsolatok minőségét, a stresszel való megküzdést és az életörömöt. Az önszeretet egy tartós békét és kiegyensúlyozottságot teremthet, amely megalapozza a mentális és érzelmi jólétet.
A mindennapi élet rohanásában fontos, hogy ne csak másokra figyeljünk, hanem időt szánjunk arra is, hogy önmagunkkal kapcsolódjunk és erősítsük a belső egyensúlyunkat.
Ahogy a repülőn az utaskísérők bemutatják, hogy vészhelyzetben előbb mindig magamnak tegyem fel a maszkot és csak aztán annak, akit kísérek, aki segítséget igényel, ez így működik az élet minden területén. Akkor tudok másokat hatékonyan támogatni, ha magamat helyezem előtérbe, magamnak teszem fel először a maszkot. Azaz odafigyelek a mentális, a testi és a lelki jólétemre.
_____
Ha támogatást keres a folyamatban, várom üzenetét:
Vanyovszki Mária
Kommentare