top of page
Keresés
Szerző képeMaria Vanyovszki

Mi a boldogság? Hogyan érhetjük el és tarthatjuk meg? - Újévi évtervező gyakorlattal

Most, hogy záporoznak a "Boldog Új Évek", kifejezetten aktuális pontosítani, mit is értünk boldogság alatt. Azaz mi az "én egyéni igényem, vágyam", amikor azt mondom, hogy:

"Idén boldogabb évet szeretnék!"

Mert nehéz úgy elvárni az évtől, hogy boldog legyen, ha nem tisztázzuk, számunkra egyénileg az mit is jelent.


boldogság

A boldogság fogalma


Egyszer állítólag egy konferencián tizenegy szakembernek nem sikerült megállapodnia abban, mit is jelent boldogság. Bár azóta több definíciót megfogalmaztak filozófusok és pszichológusok, mind a mai napig teljesen egyéni lehet, ki mit ért alatta.


Történelmi változások

A régi filozófusok szerint boldog az, aki harmóniában él önmagával és a világgal. A középkorban a vallási értékek és a külső elvárások erősebben befolyásolták, míg a modern korban a személyes siker, a gazdasági jólét és a társadalmi kapcsolatok szerepe is kiemelté vált.


Életkor és pozíció szempontjából is eltérhet

Gyermekkorban a boldogság az egyszerű örömökben rejlik: a játék, a szeretet és a biztonság érzése. Ahogy érettebbé válunk, a célok és ambíciók előtérbe kerülhetnek, a felnőttkorban pedig sokszor a munkahelyi siker, pénzügyi stabilitás és családi boldogság váltják fel az alapvető életörömöket. Az idősebb korosztály számára a boldogság talán inkább már az élet értelmére, a kapcsolataink minőségére és a személyes elégedettségre összpontosíthat.


Hogyan találjuk meg a saját boldogságunkat?

A legfontosabb, hogy felismerjük: a boldogság nem egy univerzális állapot, hanem személyes tapasztalat, amely a belső értékrendünkből, céljainkból és körülményeinkből fakad. Az önismeret kulcsfontosságú ahhoz, hogy megtaláljuk, mi hoz igazi örömöt számunkra.


A titok abban rejlik, hogy ahelyett, hogy mások boldogságát követnénk, egyedülálló módon felfedezzük, mi az, ami minket igazán boldoggá tesz.


Lépések, amelyek segíthetnek ebben:

  1. Önismeret: Írd össze, mi az, amit igazán szeretsz csinálni, ami a szívedhez közel áll.

  2. Önelfogadás: A boldogság nem mások elvárásaitól függ, hanem attól, hogy a megismerés által egyre jobban elismered és szeretettel elfogadod magad.

  3. Célok: A siker és elégedettség érzése sokszor a konkrét, értelmes célok megvalósítása révén jön el.

  4. Kapcsolatok: Erős, támogató kapcsolatok ápolása elengedhetetlen a boldog élethez.


    boldogság

Újévi, évtervező gyakorlat a boldogság fogalmunk tisztázására


Amikor azt mondjuk, hogy "boldogabb új évet szeretnénk", bontsuk ki részleteiben, hogy az miből is tevődik majd össze.

Például:

Több pénz? Egészségesebb élet? Több siker?

Ez még mindig homályos, hiszen, mennyi az a több? Milyen az az egészségesebb?


A boldogság titka is a tudatosság. Azaz minél jobban kibontom ezeket az igényeket konkrét tervekre, annál közelebb leszek az elégedettséghez és a boldogsághoz.

Ha pl. több pénzt szeretnék, írjam össze: Mennyi most a kiadásom? Milyen pénzügyi céljaim vannak? Hogyan tudom azt megvalósítani lépésről lépésre?


Ha egészségesebb életet szeretnék, az mit jelent. Hogyan változtatok az étkezésemen? Milyen új mozgást építek be a napi, heti rutinomba? Hogyan javítom az alvásom minőségét?


Ha sikeresebb szeretnék lenni: Pontosan milyen sikerekre gondolok? Kikkel találkozom? Milyen elismeréseket kapok? Mi az első lépés, amit megteszek ezért? Mi a következő?

És így tovább…


Az év nem attól lesz boldog, milyen az időjárás, mi történik a politikában, mennyi elismerést kapunk, vagy milyen egyéb külső hatásokkal szembesülünk, hanem attól, amit teszünk érte. Legyen az belső, mentális, lelki út, vagy külső sok-sok aktív változtatással.

____

Ha coach-csal csinálná a tervet, várom üzenetét:

Vanyovszki Mária

boldogság

Az én egyéni boldogság fogalmam:

- Mi a boldogság?

- Amikor hálával elfogadom azt, ami van, és nem vágyom arra, ami nincs.

- De akkor tunyaság van, nem? Hova lesznek az ambíciók?

- Az az érdekes paradoxon, hogy hatékony változásokra is azután leszünk képesek, amikor szeretettel elfogadjuk, ami van és amik vagyunk.

Comments


bottom of page